Ilyen meleg időben nagyon nem vágyom arra, hogy idebent melegítsen a sütő, no meg kint a komposztba már túl vastagnak tartott gallyakkal remekül lehet tüzelni. Most már kezd némi gyakorlatom lenni a témában, így sikerült elérnem, hogy ne túl nagy lánggal égjen, de ne is csak füstöljön. Hangulatos dolog a tűz mellett ülni, vagy épp heverészni a gyepen, no és a sült padlizsán is jó alapanyag!
A tűz begyújtásához nem árt egy kis olajos papír (mondjuk egy konyhai papírtörlő, amivel előzőleg serpenyőt töröltem ki, vagy épp cukkini puffancsot szedtem ki rá). Amíg lesz némi parázs, addig villával megszurkálom a padlizsánokat, majd elrendezem őket a rácson. A nagyobbakat teszem középre, a kisebbeket szélre, meg majd úgy alakítom a tüzet, hogy a teljes terület alatt melegítsen. Sütés közben egyszer megfordítom őket, mikor már meglehetősen szenes az aljuk. Akkor jó puha, krémes a belsejük, mikor már égettnek néznek ki kívülről. A forgatás után még egyszer teszek a tűzre, aztán az körülbelül elegendő is. Hagyom, hogy szépen elhamvadjon alatta, és valamennyit hűljön a kész padlizsán.
Mikor már langyosra hűltek, leszedem őket a rácsról, s ha nem is azonnal, de legkésőbb másnap reggel megszabadítom őket a héjuktól. Belsejüket egy nagy tálba rakom, aztán krumplinyomóval összetöröm.
- Ha padlizsánkrémet szeretnék, akkor nincs más hátra, mint kedvem szerint ízesíteni: általában só és pár tekerésnyi bors, meg esetleg egy kis (lehetőleg magos) dijoni mustár kerül bele. Biztos jó más fűszerezéssel is (a mindenhol olvasható hagyma mondjuk nálam felejtő), de most az egyszerűség jegyében inkább nem kísérleteztem.
- Fasírt alapnak is kiváló ugyanez a massza, csak akkor még zsemlemorzsa és/vagy zabpehely, némi zsiradék (olaj, vaj vagy ghí), valami főtt gabona, esetleg valami főtt mag, vagy esetleg valami reszelt zöldség kerül még bele. Meg persze fűszerezés. (Pontos összetétel az aktuális hangulatom szerint, no meg ha van maradék főtt rizs, bab, lencse vagy ilyesmi, akkor azt remekül bele lehet építeni.) Nem serpenyőben, bő olajban, hanem vékonyan kikent tepsiben, sütőben szoktam kisütni, és egy részét lefagyasztom. A fagyasztottat aztán szintén nem olajban sütöm ki, hanem csak úgy "szárazon" megpirítom, ügyelve rá, hogy felengedjen, mire kap egy kis színt.
1 megjegyzés:
Nagyon ötletes készítmény!
Nekünk egy kerti tárcsaszerű lap van sütéshez, de eddig össz-vissz 2-szer használtuk. Benn a tűzhelyen szoktam grillezni, elég sűrűn, egy rárakható vaslapon.
Megjegyzés küldése