Ki is néztem már régebben egy ígéretesnek tűnő receptet, ma pedig a tettek mezejére léptem az ügyben. Kísérleti mennyiségként fél adagot akartam csinálni, aztán közben rájöttem, hogy nagy lelkesedésemben nem minden hozzávalót feleztem meg, úgyhogy végül megnöveltem mindennek a mennyiségét az egész adag paramétereinek megfelelően. Tejföl még több is kellett bele, hogy összeálljon a tészta.
No mindegy, ez nem szegte kedvem. S akkor színre lépett az első bekezdésben ismertetett szerkezet, tészta bele, gázláng begyújt, türelmesen fölétart, mindkét oldalát megsüt, kinyit… És itt volt a gond. Az illat alapján várható szép pirosra sült tallér ahelyett, hogy szépen kiesett volna a sütőből (amit előtte még ki is kentem), szépen szétjött lapjában, s gőzölt és illatozott rendületlenül a forma két felében. Próbáltam egy késel jobb belátásra téríteni, de csak ragaszkodott a „vashoz”.
Így jár az, aki újítani akar – gondoltam, és már pakoltam is le az aszalás alatt álló gyümölcsöket a tepsikről, hogy akkor megsüssem a tallért úgy, ahogy az eredeti recept szerint kell. Ki is lapogattam vagy hármat, amikor eszembe jutott, hogy erre van egy kevésbé pepecselős megoldás is: a keksznyomó. Ez is egy békebeli technológia, de maga az eszköz még egy éve sincs a birtokomban. Vagy húsz éve volt nagy divat, aztán – hitványabb, kínai kivitelben ugyan – tavaly karácsony előtt sikerült venni egyet, és azóta is nagy kedvenc. Ehhez ugyan kicsit puhábbra kellett gyúrni a tésztát, de szerencsére délelőtt vásároltam be tejfölből, úgyhogy ez könnyedén ment.
Tehát a keksznyomóval elkezdtem szépen megtölteni a biztonság kedvéért jól kikent tepsiket, beizzítottam a sütőt, és hadd szóljon! Három tepsit jó folyamatosan cirkuláltatni, akkor nincs üresjárat sehol. Máskor többféle tésztából szoktam kevesebbet, most egyféléből volt itt a sok, de így legalább nem kellett még mosogatást is közbeiktatni, hogy az édes meg a sós ne keveredjen még véletlenül se.
S minden jó, ha a vége jó: lett két púpozott tányér finom, illatos sajtos szezámos kekszem!
(A szovjet sütőalkalmatosságból késsel sikerült kivakarni az anyagot morzsa formájában (valamire biztos jó lesz még, mert ízileg semmi baja), a szerkezet pedig éppen beáztatva várja a sorsát – amiről még nem döntöttem…)
----------
A tészta hozzávalói - a megfelezett mennyiség, keksznyomóhoz:
2 megjegyzés:
Szia!
A kekszkinyomós receptjeidet olvasom és pár perc múlva bele is vágok. Végre olyan receptek, aminek a végeredményét is látom, szóval kipróbálom :)
Az a szovjet tallérsütős dolog a mi konyhánkban is megtalálható, nálunk anyósom kísérletezett (és elég sokat kínlódott vele). A végkövetkeztetés: a tésztából kis golyókat csinált a deszkára, hogy gyorsan tudjon haladni, továbbá azt mondta, hogy az a titka az egésznek, hogy jó forró legyen az a vacak. Ha elég forró, akkor kell beletenni a tésztagolyót, összenyomni, sütni (kikenni sem kell vagy csak néhányszor, de nem minden tallér előtt). Persze mindentől függetlenül ez még így is egy elég macerás süti de finom :))
Üdv,
Szilvi
Jó sütést, remélem, elégedett leszel az eredménnyel. Én szinte mindig a keksznyomóval alkotok valamit ebben a műfajban, és amit lehet, átalakítok hozzá.
Bevallom, a tallérsütő azóta is parkol valahol, és nem erőltetem a témát. Azért köszönöm a tanácsokat, ráérő időmben lehet, hogy mégiscsak elszánom magam.
Megjegyzés küldése