2010. szeptember 28., kedd

Magos leves pirított kenyérkockával (vegán)

Maradékhasznosítási projekt keretében készítettem ezt ebédre. A kiindulópont a száraz pékáru volt, ami már nem esett jól úgy. Valamelyik nap felkockáztam hát, és egy süti után betettem az elzárt, de még forró sütőbe, és úgy hagytam - ettől tárolhatóra száradt, sőt, enyhén meg is pirult. Két-három maréknyi ilyen azonban zsemlemorzsának kevés, annyiért nem érdemes elővenni a húsdarálót, kerülgetni meg sok, és különben is, a molyok imádják (én viszont a molyokat nem). Bármennyire is nem vagyok leveses, ez bizony egy levesbe való. Mondjuk egy köménymagos levesbe. Ma úgy döntöttem, hogy jó, essünk túl rajta. Aztán készítés közben megláttam egy kávéscsészében némi lenmagot és szezámmagot, ami valami kekszről vagy kenyérről hullhatott le valamikor, és nem ettem meg külön (és még a molyok sem vetettek rá szemet). Hirtelen ötlettől vezérelve beleraktam ebbe a köménymag mellé. Így már mindjárt érdekes lett a dolog! S nem csak érdekes, hanem finom is a végeredmény, úgyhogy feljegyzem a receptet, hátha másnál is előfordulnak ilyen maradékok. Vagy - velem ellentétben - levesrajongó, és szívesen csavar egyet a megszokott köménymagos levesen.


Magos leves pirított kenyérkockával
(vegán recept)


Hozzávalók (2-3 adaghoz):
  • 2 evőkanál olaj
  • 1 evőkanál teljes kiőrlésű liszt (én most búzával csináltam, de rozzsal is jó lehet)
  • 1 teáskanál pirospaprika
  • kb. 3/4 liter víz
  • 1 kiskanál só
  • 1 evőkanál egész köménymag (vagy aki nem szereti a látványt, annak 1 teáskanál őrölt, de aki az ízét sem bírja, nyugodtan hagyja ki)
  • 2 evőkanál magkeverék (vagy maradék lenmag, szezámmag, napraforgó, gabonapehely összesöpörve)
  • 2-3 marék pirított kenyérkocka, teljes kiőrlésű kenyérből vagy sós pékáruból
Elkészítése:
  1. (Előzetes tennivaló:) A kenyérkockához száraz barnakenyeret kis darabokra vágunk, és valami más használat után elzárt, de még forró sütőbe tesszük egy tepsin szétterítve, és ott hagyjuk, míg kihűl a sütő.
  2. A leveshez egy vastag aljú lábasban felmelegítjük az olajat, majd beleszórjuk a lisztet, állandóan kevergetve habzásig melegítjük, enyhén megpirítjuk.
  3. A tűzről levéve hozzászórjuk a pirospaprikát, rögtön felöntjük a vízzel, és jól elkeverjük. Mehet bele a só és a magok is.
  4. Jól átforraljuk, és kész.
  5. A pirított kenyérkockával tálaljuk.
Idő: 10 perc se
Pénz: az olcsónál is olcsóbb, 50 Forint mondjuk?
Zömmel hazaiból, a magok kivételével.

2010. szeptember 27., hétfő

Patiszonos krumplis egytál hajdinával (vegán)

Barátkozom a hajdinával. Nem mondanám rá egyértelműen, hogy nem szeretem, de nem is keresem az alkalmakat és a recepteket, hogy rendszeresen készítsek belőle valamit. Ha veszek egy csomaggal, az ki is tart vagy egy évig, és akkor is csak azért fogy el, mert nem akarom már tovább rakosgatni. Érdekes módon ha készítek belőle, illetve inkább csak vele valamit, az legtöbbször alapvetően ízlik, viszont ismétlést nem kívánok belőle a közeljövőben (vagy ha igen, akkor hajdina nélkül). Karakteres íze van, amiből nekem olyankor elég egy időre.

Most adott volt egy öregecske patiszon, és úgy gondoltam, hogy ennek a nem valami erőteljes íze mellé jó lesz az igencsak karakteres hajdina. S hogy kellően laktató is legyen, krumplit tettem még hozzá, és rövid lével, egytálételnyi sűrűségben készítettem el. A sok zöldség mellett nem dominál benne a hajdina, de azért megadja az alap ízt az egésznek.


Patiszonos krumplis egytál hajdinával
(vegán recept)


Hozzávalók (3-4 adaghoz):
  • 1 arasznyi átmérőjű patiszon
  • a feldarabolt patiszonnal kb. egyforma mennyiségű krumpli
  • 2 evőkanál olaj
  • 2 marék hajdina
  • víz, amennyi épp ellepi
  • 1 evőkanál natúr vegamix
  • 1 evőkanál sós paprikakrém
  • 1 csokor petrezselyemzöld
Elkészítése:
  1. A patiszont megtisztítjuk és kisebb falatnyi darabokra vágjuk.
  2. A krumplit alaposan megmossuk, majd kis hasábokra vágjuk (ha szép, vékony a héja, nem kell meghámozni, kellemes plusz ízt ad az ételnek a héj).
  3. Egy vastag aljú lábasban felmelegítjük az olajat, majd kevergetve átpirítjuk rajta a langyos vízzel alaposan átmosott hajdinát. Hozzáadjuk az előkészített krumplit, és együtt is pirítjuk még egy kicsit.
  4. Felöntjük a vízzel, hozzáadjuk a vegamixet és a paprikakrémet, majd forrás után kis lángon, lefedve főzzük.
  5. Amikor a krumpli már érezhetően puhul (kb. 10 perc), hozzáadjuk az előkészített patiszont is. Szükség esetén pótoljuk a levét, hogy épp ellepje.
  6. Ha már minden haraphatóra puhult benne (újabb kb. 10 perc), akkor hozzáadjuk az összevágott petrezselyemzöldet is, és tálaljuk.
Változat:
Ezt az ételt hosszabb lével, levesként is elkészíthetjük. Ebben az esetben javaslom a burgonyapehely használatát a sűrítéshez. A majdnem kész levesbe állandó kevergetés mellett beleszórunk pár evőkanálnyit, amíg el nem érjük a kívánt sűrűséget, és összeforraljuk. Ennyi zöldségből így 6-8 tartalmas adag leves is lehet.

Idő: 35-40 perc, aminek legfeljebb a fele munka
Pénz: kb. 150 Forint az egész
Alapvetően hazaiból, a hajdina kivételével.

2010. szeptember 26., vasárnap

Három éve...

Megtettem egy fontos lépést azon az úton, ami ide vezetett. Nem volt még olyan gasztroblog, mint amilyet én írtam volna - hát hozzáfogtam írni. Néhány piszkozatban megírt bejegyzés után elhittem, hogy megy ez - elkezdtem hát közzétenni őket. S legnagyobb meglepetésemre mások meg elkezdték olvasni őket. Én meg azóta sem fogytam ki a mondanivalóból.

Kipróbáltam közben sokmindent - alapanyagokból, vega irányzatokból, ételkészítési módokból. Volt, hogy csak receptet írtam, s volt, hogy kicsit meséltem és elmélkedtem. Volt, hogy (jobb-rosszabb, de mindig saját) képpel, néha kép nélkül. Volt, hogy máshol olvasott ötletből, s volt, hogy saját kútfőből született egy-egy étel. Volt, hogy sietős, s volt, hogy ráérősebb, bár általában minél egyszerűbb. Volt, ami nagyon bevált, s van, amit azóta is fejlesztgetek.

Szóval van itt minden, mint a bazárban. Egy dolog közös bennük: én követtem el, és szeretem ezt csinálni! Hamarosan pedig a blogon kívül mással is jelentkezem, ami szintén sütés-főzéshez kötődik, és izgalmas kihívás számomra. A középső oldalsáv tetején már fel lehet íratkozni a hírlevelemre, amelyben - többek között - ezzel kapcsolatos részleteket és aktuális fejleményeket is elárulok.

2010. szeptember 24., péntek

Krumpli-zöldbab leves (vegán)

A múltkori tárkonyos krumplileves után itt egy másik változat a témára: zöldbabbal kiegészítve, paprikásan. Szokásomhoz híven ezt is kevés lével, jó tartalmasra készítettem, és egytálételként ettem.


Krumpli-zöldbab leves
(vegán recept)


Hozzávalók (3-4 tartalmas adaghoz):
  • 0,5 kg krumpli
  • 0,5 kg zsenge zöldbab (finomakat lehet kapni még így ősszel is)
  • 2 evőkanál olaj
  • 1 liter víz
  • 1 evőkanál sós paprikakrém
  • 1 teáskanál őrölt pirospaprika
  • pár tekerésnyi frissen darált tarkabors
  • 2 kis babérlevél
  • 1 púpozott evőkanál hüvelyesliszt
  • 2-3 evőkanál tárkonyecet (vagy fehérborecet vagy citromlé)
  • 1 csokor friss tárkony (ha van)
Elkészítése:
  1. A babot a mosás és a végek eltávolítása után 2-3 centis darabokra vágjuk. A krumplit is alaposan megmossuk, és kis hasábokra vágjuk (ha vékony héjú fajta, akkor nem szükséges meghámozni).
  2. Vastag aljú lábasban felmelegítjük az olajat, majd hozzáadjuk a krumplit, és kevergetve enyhén átpirítjuk. Aztán jön hozzá a bab, azzal is keverünk rajta néhányat, majd felöntjük a vízzel és hozzáadjuk a fűszereket.
  3. Forrás után kis lángon, lefedve főzzük a zöldségek megpuhulásáig.
  4. A hüvelyeslisztet simára keverjük egy kis vízzel, majd hozzáöntjük a leveshez, és összeforraljuk vele.
  5. Végül az összevágott tárkonylevelekkel és a tárkonyecettel ízesítjük.

Megjegyzés: Friss zöldbab hiányában üvegesből is elkészíthető, de mivel ez már főtt, csak a végén tegyük hozzá. Ha nem töményen fűszeres a leve, akkor az is felhasználható lének; ebben az esetben kevesebb vízben és arányosan kevesebb fűszerrel főzzük meg a krumplit, levestül adjuk hozzá a babot, és így forraljuk össze.

Idő: kb. 3/4 óra elteltével lehet enni, ennek a fele munka (üveges babból természetesen jóval gyorsabb)
Pénz: kb. 200 Forint
Hazai alapanyagokból, a fűszerek egy része kivételével.

2010. szeptember 22., szerda

Gyökérleves újra (vegán)

Minden ősszel elkészítem ezt az összeállítást valamilyen formában. A petrezselyemgyökér a kulcs, ha abból sikerül megfelelőt szereznem a piacon, akkor a másik kettő, krumpli meg alma már csak akad hozzá. Ezúttal még egy kis pasztinákkal is kiegészítettem, ami remekül illett is bele. No és még egy csavar: tejmentes lett, a tárkonyos krumplilevesnél jól bevált módon, burgonyapehellyel dúsítottam a levét.


Gyökérleves
(vegán recept)


Hozzávalók (3-4 tartalmas adaghoz):
  • 25 dkg petrezselyemgyökér (vastag, de nem fás és nem üreges - ez így ősszel a leginkább elérhető)
  • 1 kis pasztinák (ha van)
  • 25 dkg krumpli
  • 2-3 savanykás alma (ez is kb. 25 dkg)
  • 1 evőkanál olaj
  • 1 liter víz
  • tengeri só
  • frissen darált tarkabors
  • 1 csapott mokkáskanálnyi reszelt szerecsendió (érdemes egészet venni és frissen reszelni)
  • 6-7 evőkanál burgonyapehely

Elkészítése:
  1. A gyökeret, pasztinákot, krumplit meghámozzuk. A krumplit kb. fél centis, a gyökeret és a pasztinákot ennél valamivel vékonyabb karikákra vágjuk.
  2. Egy vastag aljú edényben felmelegítjük az olajat, majd kevergetve átpirítjuk rajta az előkészített zöldségeket.
  3. Felöntjük a vízzel, belerakjuk a fűszereket, és forrás után kis lángon főzzük.
  4. Közben meghámozzuk és kis kockákra vágjuk az almát.
  5. Mikor már majdnem megfőttek a zöldségek, hozzáadjuk az almát, és összeforraljuk.
  6. Végül kisebb részletekben, állandó kevergetés mellett beleszórjuk a burgonyapelyhet, besűrítve vele a levest.
  7. Tálaláskor még egy kis szerecsendiót reszelünk a tetejére.

Egy jó régi recept tejmentes felújítása.


Idő: 20-25 perc
Pénz: kb. 150 Forint
Hazai alapanyagokból, a fűszerek kivételével.

2010. szeptember 19., vasárnap

Szezámkrémes sült padlizsán (vegán)

A hummusz kapcsán nagyon bejött nekem a szezámsó-olívaolaj-borecet hármas, azóta csicseri helyett sárgaborsóból is készítettem már ilyen fűszerezéssel krémet. Meg padlizsánkrémhez is olvastam ilyesmi ízesítést, és ez rögtön meg is mozgatta a fantáziámat, elraktároztam az ötletet a télire eltett sült padlizsán felhasználásához. Aztán a hétvégén sikerült szép, kicsi, formás padlizsánokat szereznem a piacon. Sajnáltam volna lepürézni őket, ezért inkább félbevágva megsütöttem, majd megkentem őket az ízesítőkkel, főétellé léptetve elő az összeállítást.


Szezámkrémes sült padlizsán
(vegán recept)


Hozzávalók (2 adaghoz):
  • 4 kis padlizsán
  • 5 evőkanál tahini (pirított, őrölt szezámmag)
  • 3 evőkanál szezámsó
  • 2 evőkanál olívaolaj
  • 2 evőkanál almaecet vagy fehérborecet vagy citromlé
  • kb. 2 evőkanál víz
  • 2 paradicsom

Elkészítése:
  1. A padlizsánokat megmossuk, szárukat eltávolítjuk. Hosszában kettévágjuk őket, és húsukat ferdén bekockázzuk, minél mélyebben, de arra ügyelve, hogy a héjukat ne vágjuk át.
  2. Vágott oldalukkal felfelé egy tepsire rakjuk őket, majd be a sütőbe, és 200 fokra kapcsolva 20-25 percig sütjük. Amikor kezd barnulni a tetejük, akkor jó.
  3. A kétféle szezámmagot összekeverjük az ízesítőkkel; szükség esetén vizet adunk még hozzá, hogy könnyen kenhető, de semmi esetre se folyós krém legyen belőle. (A tahini és a szezámsó aránya ízlés szerint változtatható, nekem ennyivel volt kellemes, se nem túl keserű, se nem túl sós.)
  4. Ezt rákenjük az elősütött padlizsánokra.
  5. Visszatesszük a sütőbe még 5-10 percre.
  6. Paradicsomcikkekkel díszítve tálaljuk.

Idő: kb. 40 perc elteltével lehet enni, ebből kb. 10 perc munka
Pénz: kb. 200 Forint így szezonban
A zöldségek hazaiak voltak, a szezámkrém hozzávalói viszont alapvetően nem.

2010. szeptember 17., péntek

Zabpelyhes-almás süti (lakto-vega vagy vegán)

Meg kell mondanom, hogy ez nem lett életem legfinomabb reformsütijeinek egyike, pedig az alap elképzelés nem rossz. Egyszer talán majd továbbfejlesztem.


Zabpelyhes-almás süti
(laktovegetáriánus / vegán recept)


Hozzávalók:
  • 5 dkg vaj / olaj
  • 0,5 kg alma (későbbi tapasztalat: inkább 0,7-1 kg)
  • 25 dkg lágy zabpehely
  • 5 dkg dió
  • 1 púpozott teáskanál őrölt fahéj
  • 1 csipet só
  • 1 marék mazsola (elhagyható)
  • (későbbi tapasztalat: 4-5 dkg barna cukor (édesszájúaknak több))
  • 1-2 evőkanál zabkorpa a tepsi hintéséhez
  • méz a tálaláskor (ízlés szerint, elhagyható)

Elkészítése:
  1. A vajjal kikenünk egy közepes tepsit, a többit pedig megolvasztjuk. A vajas tepsit meghintjük a zabkorpával.
  2. Az almákat felnegyedeljük, majd a csutkájuk eltávolítása után lereszeljük őket (ha szép és nem vastag a héjuk, akkor mehet héjastul).
  3. A diót deszkán, késsel durvára vágjuk.
  4. Fakanállal összedolgozzuk a hozzávalókat, majd a tepsibe terítjük a masszát, és egyenletesen lenyomkodjuk.
  5. 180 fokon kb. 30 percig sütjük, előmelegítés nélkül (mikor láthatóan pirul a széle és a teteje, valamit a beleszúrt fogvájóra nem ragad semmi, akkor jó).
  6. A kész sütit deszkára borítjuk, és felkockázva tálaljuk. Önmagában is jó, de aki akarja, a tányérján megcsorgathatja egy kis mézzel.

A NoSalty webszakácskönyvben talált recept alapján, minimális módosításokkal. Mint látható, nem én cenzúráztam ki az édesítést! :) Sőt, bevallom, így meglehetősen natúr; átlag ízlésű vendég elé inkább nem tenném, és magamnak is sokat dob rajta az a kis mazsola.

Utólagos kiegészítés: Később rájöttem, hogyan lesz az én mércémmel is finom. Másfél-kétszer ennyi alma, valamint 4-5 dkg barna cukor is kell bele, a mazsola pedig nyugodtan elmaradhat. Ha nem elég lédús az alma, akkor kevés vízzel/gyümölcslével érdemes kiegészíteni, hogy mindenhol jól átnedvesedjen a massza (a zabpehely sok folyadékot felszív), és szükség szerint valamivel hosszabb ideig sütni.

Idő: kb. 3/4 óra elteltével lehet enni, de csak 15 percnyi munka az elején az összeállítás
Pénz: kb. 400 Ft
Alapvetően hazaiból, a mazsola és a fűszerek kivételével.

2010. szeptember 15., szerda

Paprikás-borsós jázmin rizs (vegán)

Végre kipróbáltam a jázmin rizst! Amiről először azt hittem, hogy alapvetően édességekhez való, de rákeresve inkább sós jellegű, zöldséges recepteket találtam hozzá szép számmal. Elsőként egy nagyon egyszerű ételbe raktam, külön főzve. Így megtudtam, hogyan viselkedik, mennyi főzést igényel és milyen lenne magában. Tényleg illatos, és igazán finom is; a hozzákevert sült paprika és zsenge zöldborsó pedig összességében különösen ízletessé teszi ezt a fogást. Én vegán egytálételként fogyasztottam, de ízlés szerint köretként is tálalható.


Paprikás-borsós jázmin rizs
(vegán recept)


Hozzávalók (2 adag egytálétel vagy 3-4 adag köret):
  • 1 bögre (2,5 dl) jázmin rizs
  • 1+1 evőkanál olaj
  • 2 bögre víz
  • 2-3 érett paradicsompaprika (felkockázva 1 bögre)
  • 1 bögre zsenge zöldborsó (fagyasztott)

Elkészítése:
  1. Egy vastag aljú edényben felmelegítünk 1 evőkanál olajat, és kevergetve pirítjuk rajta a rizst pár percig. Felöntjük a vízzel, hozzáadjuk a sót. Ha felforrt, kis lángon, lefedve addig pároljuk, míg a rizs felszívja majdnem az összes folyadékot és megpuhul (10-15 perc). Felhasználásig lefedve tartjuk.
  2. Közben kicsumázzuk és kis kockákra vágjuk a paprikákat. Egy másik edényben újabb evőkanál olajat melegítünk, és kevergetve pirítjuk rajta a paprikát. Amikor már érezhetően puhul, hozzáadjuk a borsót is, és együtt pirítjuk készre (pár perc az egész, maradjon egy kicsit ress).
  3. Végül villával fellazítjuk a megpárolt rizst, és összeforgatjuk a zöldségekkel.

Idő: kb. 20 perc
Pénz: kb. 250 Forint a fenti mennyiség
A zöldségek természetesen hazaiak voltak, a rizs viszont nem.

2010. szeptember 13., hétfő

Tönkölykenyér zabtörettel (vegán)

Egy igen jól sikerült darab, 100 % teljes kiőrlésű lisztből, magokkal turbózva.


Tönkölykenyér zabtörettel
(vegán recept)


Hozzávalók:
  • 50 dkg teljes kiőrlésű tönkölyliszt
  • 10 dkg zabtöret (hántolt zab durvára összezúzva, én például a kézimalom segítségével állítottam elő, de mozsár vagy aprító is használható erre a célra)
  • 2 teáskanál só
  • 1 teáskanál nádcukor
  • 2 evőkanál burgonyapehely
  • 1 csomag (7 g) szárított élesztő (vagy 2-3 dkg friss)
  • kb. 4 dl langyos víz
  • 2-3 evőkanál magkeverék a tetejére

Elkészítése:
  1. Egy nagy tálba szitáljuk a lisztet, majd hozzáadjuk a többi por alakú hozzávalót is. Végül a langyos vízzel lágy, de a tálhoz és tiszta kézhez nem ragadó tésztává gyúrjuk. (Lehet kézzel, vagy rábízhatjuk a kenyérsütő gépre is.)
  2. Letakarjuk egy tiszta konyharuhával, és langyos, huzatmentes helyen a duplájára kelesztjük (kb. 1 óra).
  3. Vékonyan kiolajozunk és enyhén kilisztezünk egy kerek tortaformát vagy sütőlemezt.
  4. A megkelt tésztát lisztezett kézzel enyhén átgyúrjuk, majd gombóccá alakítva a forma közepére helyezzük, és langyos (50 fokra melegített, majd elzárt) sütőben így is hagyjuk kelni valamennyit (kb. fél óra).
  5. Tetejét egy éles késsel kereszt alakban bevágjuk, majd jól bevizezzük, és rászórjuk a magkeveréket.
  6. Bekapcsoljuk a sütőt, és 200 fokon 30 percig, majd 180 fokra visszavéve a hőt még 20 percig sütjük. Végül az elzárt, de még meleg sütőben hagyjuk 10-15 percig.
  7. Rácsra borítva hagyjuk kihűlni. Konyharuhába tekerve vagy sűrű szövésű vászonzsákban tároljuk.

A receptet a NoSalty webszakácskönyvben találtam. Annyit módosítottam rajta, hogy én 100 % teljes kiőrlésű lisztből készítettem el. Így is igazán szép, levegős lett a belseje, és több nap elteltével sem volt kellemetlenül száraz a vége.


Idő: kb. 3 óra elteltével lehet enni, de legfeljebb egy fél órányi munka van vele (ha géppel dagasztjuk, akkor meg minimális)
Pénz: kb. 400 Forint
Alapvetően hazaiból, néhány apróság kivételével.

2010. szeptember 11., szombat

Tárkonyos krumplileves (vegán)

Klasszikus, savanykás ízvilágú, tartalmas krumplileves, amit ezúttal tejföl hiányában egyszerűen csak beleszórt burgonyapehellyel sűrítettem, és ez igazán remek ötletnek bizonyult, alkalmazni fogom máskor is. Krumpliból szívesen veszem az apró szeműt, ami ha vékony héjú fajta, akkor egy alapos mosás után hámozás nélkül kerül az ételbe, szerintem kellemes plusz ízt adva neki (csak arra kell ügyelni, hogy ne főzzük túl, mert a levált héjdarabok már nem jók, se látványra, se ízre).


Tárkonyos krumplileves
(vegán recept)


Hozzávalók (3-4 adaghoz):
  • 50 dkg krumpli
  • 2 sárgarépa
  • 1 petrezselyemgyökér
  • 1-2 evőkanál olaj
  • kb. 1 liter víz
  • 2 kis babérlevél
  • 1 evőkanál sós paprikakrém (ennek hiányában pirospaprika + só)
  • 1 mokkáskanál őrölt köménymag
  • 6-7 evőkanál burgonyapehely
  • 2-3 evőkanál tárkonyecet (ennek hiányában fehérborecet + tárkony)
  • 2 arasznyi friss tárkonyág (ha van)

Elkészítése:
  1. A zöldségeket igény szerint meghámozzuk, illetve csak alaposan megsikáljuk, majd a krumplit kb. fél centi vastag, a répát és a gyökeret pedig ettől valamivel vékonyabb karikákra vágjuk.
  2. Vastag aljú lábasban felmelegítjük az olajat, majd kevergetve enyhén átpirítjuk rajta az előkészített zöldségeket.
  3. Felöntjük a vízzel. Hozzáadjuk a babérlevelet, a paprikakrémet és a köménymagot.
  4. Forrás után mérsékeljük a lángot, és addig főzzük, míg a zöldségek haraphatóra puhulnak.
  5. Állandó kevergetés mellett beleszórjuk a burgonyapelyhet, és megvárjuk, míg "feloldódik", besűrítve a levest.
  6. Végül hozzáadjuk a tárkonyecetet és az összevágott friss tárkonyleveleket is. Némi kóstolgatással beigazítjuk a fűszerezését (só, ecet).

Idő: kb. fél óra elteltével lehet enni, és ennek kb. fele telik munkával
Pénz: kb. 150 Forint a fenti mennyiség
Hazai alapanyagokból.

2010. szeptember 10., péntek

Csicseriborsó-főzelék zellerrel (vegán)

A hummusz mellett ezt készítettem még a csicseriborsóból. Egyszerű, de igen kiadós és ízletes étel lett a jutalmam.


Csicseriborsó-főzelék zellerrel
(vegán recept)


Hozzávalók (2 adaghoz):
  • 1 jó közepes zellergumó
  • 1 evőkanál olívaolaj
  • 3-4 evőkanál hüvelyesliszt
  • víz

  • 1 evőkanál tárkonyecet (vagy sima fehérborecet vagy citromlé)
  • a zeller zöldje

Elkészítése:
  1. A csicseriborsót egy éjszakára beáztatjuk, majd enyhén szódabikarbónás vízben puhára főzzük (kb. fél óra).
  2. A zellert meghámozzuk, és kis (kb. 0,5 cm élhosszúságú) kockákra vágjuk.
  3. Vastag aljú edényben felmelegítjük az olajat, és időnként megkeverve enyhén átpirítjuk rajta a zellerkockákat.
  4. Felöntjük kb. 1 dl vízzel, és roppanós-puhára pároljuk.
  5. Hozzáadjuk a főtt csicseriborsót.
  6. Megszórjuk egy evőkanálnyi hüvelyesliszttel, és jól elkeverjük. Szükség szerint kevés vízzel hígítjuk. Ezt addig ismételjük, amíg ízlésünknek megfelelő mennyiségű és sűrűségű kötőanyag lesz rajta.
  7. Sózzuk és savanyítjuk, valamint belekeverhetjük a zeller összevágott zöldjét is.

Tipp:
Bővebb lére engedve, levesként is készíthetjük. Ebben az esetben a hüvelyesliszt hozzáadása után öntsük fel a kívánt mennyiségű vízzel, ízesítsük sóval és natúr vegamixszel, és forraljuk össze. (Én most a maradékot alakítottam át ily módon, és ez meglepően jó ötletnek bizonyult.)


Az alapul szolgáló receptet a NoSalty webszakácskönyvben találtam. Joghurt hiányában most vegánra vettem a figurát, de alkalomadtán kipróbálom majd azt a változatot is.


Idő: kb. 3/4 óra elteltével lehet enni, de csak 15 percnyi munka van vele (plusz ne feledkezzünk meg a csicseriborsó beáztatásáról)
Pénz: kb. 300 Forint a fenti mennyiség
A csicseriborsó a címke szerint Törökországból jött, de legalább a zeller hazai volt.

2010. szeptember 9., csütörtök

Paprikalekvár 2010 (vegán)

A héten elkészítettem az idei adagot ebből a különlegességből. Vegyesen volt érett paradicsompaprikám és kápia paprikám, ezt dolgoztam fel a tavaly jól bevált módon, annyi különbséggel, hogy citrom hiányában növeltem egy kicsit a fehérborecet mennyiségét. Így ismét nem maradnak üresen ezek a másra nemigen használható olajbogyós üvegek.


Paprikalekvár
(vegán recept)


Hozzávalók:
  • 2,5-3 kg vastag húsú, érett paprika: paradicsompaprika, kápia
  • 2 evőkanál gyümölcscukor
  • 3 csapott teáskanál tengeri só
  • 1-2 csípős paprika (ízlés szerint)
  • 100-120 ml fehérborecet

Elkészítése:
  1. A paprikákat megmossuk, félbevágjuk, csumájukat eltávolítjuk. Vágott oldalukkal felfelé elrendezzük őket egy (két) tepsin, lehetőleg egy rétegben.
  2. 200 fokon 50-60 perc alatt megsütjük. Két tepsit berakhatunk egyszerre is, légkeverésen.
  3. A megsült paprikákat egy fazékba borítjuk, és lefedve állni hagyjuk, amíg langyosra hűl.
  4. Ezután könnyedén le tudjuk húzni a héját. A kiengedett levét fogjuk föl.
  5. A meghámozott paprikadarabokat a lével együtt összeturmixoljuk, majd hozzákeverjük az ízesítőket, az ecet kivételével.
  6. Felmelegítjük, és időnként megkeverve kb. 10 percig főzzük, majd hozzáadjuk az ecetet is, és még 5 percig főzzük.
  7. Közben időnként megkóstoljuk, és ízlés szerinti időben kivesszük belőle a csípős paprikát, hogy ne legyen kellemetlenül erős a lekvár.
  8. A kész lekvárt előkészített üvegekbe kanalazzuk, celofánnal bélelt fedővel lezárjuk, majd pár perces fejreállítás után szárazdunsztban hagyjuk kihűlni.

Felhasználása:

Kaldeneker György receptje, az én ízlésem szerint jóval kevesebb cukorral és visszafogottabb fűszerezéssel, hogy sokkal inkább a sült paprika természetes íze érvényesüljön.


Idő: kb. 2 óra munka összesen + a sütés és a hűlés ideje
Pénz: kb. 600 Ft befektetéssel lett 1,2 liter (8*1,5 dl) lekvárom
Alapvetően hazaiból.

2010. szeptember 8., szerda

Csicseriborsó krém - hummusz (vegán)

A múltkori csicseriborsós kalandom után nem adtam fel a reményt, hogy sikerül ebből valami igazán kedvemre való finomságot is csinálnom. Akkor a hummusz merült fel igen kézenfekvő ötletként, fel is vettem gyorsan a "mindenképpen ki fogom próbálni" című listámra. Most jött el az idő:


A csicseriborsót beáztattam egy éjszakára (nem csak ehhez főztem most, így nagyobb mennyiséget - ehhez aztán végül 10 dekányi száraznak megfelelőt használtam fel). Másnap leöntöttem az áztatóvizét, majd másikban feltettem főni. Csipetnyi szódabikarbónát is szórtam bele, mert azt olvastam, hogy ez rövidíti a csicseriborsó amúgy órákban mérhető főzési idejét. Hát, nem tudom, hogy a szódabikarbónának köszönhetően-e, de fél óra elteltével tényleg puha volt. Leszűrtem, s egy villával könnyedén össze tudtam törni (nagyobb mennyiségnek azért inkább turmixgéppel, vagy legalább krumplinyomóval mennék neki, de tulajdonképpen nem volt rossz ez a megoldás sem). Az előzetes tájékozódás során olvasott receptek alapján egy "minimál" ízesítést alkalmaztam: szezámsó, extra szűz olívaolaj és fehérborecet került bele, evőkanálnyi lépcsőkben (fajtánként kb. 2-3 evőkanálnyi), sűrű kóstolgatás mellett. (Borecet helyett szívesen használtam volna citromlevet, csak épp nem volt itthon citrom.) Nem akartam "megúsztatni" az olajban, így egy idő után inkább a borsó főzővizéből tettem még hozzá, hogy kenhető, krémes állagú legyen. A szezámsó nagyon finom ízt adott neki, és különösen tetszik, hogy nem a só, hanem a pirított szezámmag dominál benne, lehet tehát bátran használni még egy ilyen magamfajta notórius alulsózónak is. Egy részét - abszolút nem autentikus módon - egy krumplilepényre kenve ettem meg azon frissiben, a többit pedig kis paprikákba töltöttem (amik enyhén csípősnek bizonyultak, s ez remekül illett a töltelékükhöz - amit még jó, hogy nem fűszereztem mondjuk cayenne borssal :). Utóbbi formátumban hidegtálakra vagy vendégváró falatoknak is el bírom képzelni.

Ebben a formában határozottan ízlett a csicseri, azt hiszem, a 25 dekás csomag többi részét sem a molyok fogják megenni.


Idő: kb. 3/4 óra elteltével lehet enni, de ebből legfeljebb 10 percnyi munka (plusz áztatás)
Pénz: kb. 150 Forint a fenti mennyiség, amit 2 adag ételhez fogyasztottam el
A borecet menti meg a hazai alapanyagok becsületét, amúgy ez most alapvetően külföldi hozzávalókból van.

2010. szeptember 7., kedd

Zöldséges árpagyöngyleves (vegán)

Egyszerű, tartalmas leves, tészta helyett árpagyöngy betéttel. A paradicsomnak és a zöldségeknek köszönhetően igazán telt ízű, a benne főzött árpagyöngynek köszönhetően pedig nem igényel semmilyen külön sűrítést. Alapvetően bármikor elkészíthető, picit mindig az aktuális zöldségkínálathoz igazítva. Én most az idei első pasztinákkal és egy kis szem zöld paradicsommal dobtam fel (az eltenni vett paradicsomok között akadt véletlenül, s így felhasználtam ezt is).


Zöldséges árpagyöngyleves
(vegán recept)


Hozzávalók (3-4 adaghoz):
  • 3 evőkanál olívaolaj
  • 3-4 zsályalevél
  • 1-1,5 liter víz
  • 1 kis marék napon szárított paradicsom
  • 2 marék hántolt árpa
  • 2-3 sárgarépa
  • 2 petrezselyemgyökér
  • 1 kis pasztinák (vagy zeller)
  • tengeri só
  • frissen darált tarkabors
  • petrezselyemzöld

Elkészítése:
  1. Ha lehetséges, akkor előzetesen beáztatjuk az árpát néhány órára vagy egy éjszakára (így rövidebb főzést igényel majd).
  2. Vastag aljú fazékban felmelegítjük az olajat, majd kevergetve picit pirítjuk benne az összevágott zsályalevelet.
  3. Felöntjük a vízzel, beledobjuk az összeaprított szárított paradicsomot, valamint az árpát. Ízesítjük sóval és pár tekerésnyi borssal.
  4. Miután felforrt, kis lángon, lefedve főzzük, amíg az árpa érezhetően puhul.
  5. Közben meghámozzuk és kis hasábokra vágjuk a zöldségeket, majd a leveshez adjuk és együtt főzzük készre.
  6. A végén szükség szerint beigazítjuk a fűszerezését, valamint hozzáadjuk az összevágott petrezselyemzöldet is.

Kaldeneker György receptje, saját ízlésemhez és aktuális lehetőségeimhez szabva.


Idő: 30-40perc, aminek legfeljebb a fele munka
Pénz: kb. 300 Forint a fenti mennyiség
Alapvetően hazaiból, pár fűszer kivételével.

2010. szeptember 6., hétfő

Paradicsomkoktélok 2. (vegán)

A múltkori kör után kicsit sajnáltam, hogy nem volt több piros paradicsomom, ezért a legszebb fajta koktélból olyan keveset tudtam csinálni. A piaci jószerencse azonban úgy hozta, hogy egy héttel később is tudtam még venni egy jó adagot abból a szuper sárga koktélparadicsomból, és ezúttal piros is akadt mellé bőven. Lett hát sorozatgyártás (12 db 330 ml-es és 2 db 500 ml-es üveg):


Aztán lett olyan is, amibe a piros paradicsomok apraját tettem be egészben, egyébként ugyanúgy csináltam (3 db 400 ml-es és 2 db 720 ml-es üveg). Ez nem annyira látványos, viszont szerkezetében kétségtelenül jobban hasonlít a konzervre, mint a natúrbefőttként eltett változat. (A kis paradicsomok héját elég vékonynak ítéltem, így eltekintettem a meghámozásuktól, de persze ízlés szerint meg lehet futni ezt a kört is.)


Végül lett csak lé is a pirosból (7 db 330 ml-es üveg). Mivel elég apró szemű (de finom és igencsak rostos) volt, nem vesződtem a hámozással, hanem héjastul főztem meg (de messze nem annyira, mint hagyományosan szokás), úgy turmixoltam le, és persze így nem lehetett megspórolni a szűrést. Ez a fajta lé így teljesen sima, leginkább ivólének való (szósznak ezt a másik változatot ajánlom).


Idő: kb. 5 óra volt mindenestül
Pénz: 2000 Ft (600 Ft volt a 4 kg sárga koktélparadicsom+ 1400 Ft a mintegy 11 kg piros vegyesbazár, és valamennyit ettem is meg belőle frissen)
Csakis hazaiból!

2010. szeptember 5., vasárnap

Szezámmagos-diós keksz (lakto-vega)

A szezámmagos szelet mellett még egy ilyen is kitelt a beszerzett alapanyagból. Egyszerűen, kevés munkával megvan ez a ropogós és áthatóan szezámmagos csemege.


Szezámmagos-diós keksz
(lakto-vegetáriánus recept)


Hozzávalók (kb. 40 darabhoz):
  • 9 dkg vaj
  • 12,5 dkg barna nádcukor (nem édesszájúak nyugodtan csökkentsék a mennyiséget)
  • 1 teáskanál vanília kivonat
  • 1 evőkanál őrölt lenmag
  • 10 dkg szezámmag
  • 6 dkg dió
  • 1 bögre (2,5 dl) teljes kiőrlésű búzaliszt
  • 1 púpozott mokkáskanál sütőpor
  • 1 csapott mokkáskanál szódabikarbóna
  • kb. 2 evőkanál víz

Elkészítése:
  1. Serpenyőben, rázogatva külön-külön megpirítjuk a diót és a szezámmagot (vagy utóbbiból eleve pirítottat veszünk). A diót deszkára borítjuk, és késsel durvára vágjuk.
  2. Megolvasztjuk a vajat, majd összekeverjük a barnacukorral és a vanília kivonattal, aztán hozzáadjuk a többi belevalót is, és fakanállal jól összedolgozzuk. A vizet úgy adagoljuk apránként a végén, hogy egy morzsalékos, de enyhe nyomásra összeálló tészta legyen belőle.
  3. Hengerré formázzuk, és betesszük a hűtőbe pár órára (vagy akár egy éjszakára).
  4. Éles késsel kb. fél centi vastag szeletekre vágjuk, és szilikon sütőlappal bélelt tepsire sorakoztatjuk, viszonylag távol egymástól (két nagy tepsire kényelmesen ráfér).
  5. 190 fokon 12 perc alatt megsütjük. Akkor van kész, mikor enyhén barnul. Ekkor még puha és látszólag sületlen, de kihűlve megszilárdul. Emiatt a tepsin hagyjuk hűlni, csak utána szedjük fel óvatosan.

Tipp:
A hengerré formázást könnyedén megoldhatjuk, ha van keksznyomónk. Egyszerűen beletöltjük a tésztát az eszköz fém csövébe, közben jól lenyomkodva, hogy ne legyen levegős, majd kinyomóforma nélkül egészben kitoljuk belőle az összeállt szabályos hengert. Ebből a mennyiségből kétszer lesz tele.


Az alapul szolgáló receptet az 5 perc konyha oldalon találtam. A pisztáciát dióra cseréltem benne, valamint az őrölt lenmag plusz víz kombinációval kiiktattam belőle a tojást. Az én mércémmel elég édes lett, magamnak majd kb. feleennyi cukorral csinálom.


Idő: kb. 20 perc munka és 25 perc sütés összesen + hűtés
Pénz: kb. 500 Ft a fenti mennyiség
Ami lehetett, hazai volt, a szezámmag és a nádcukor - jellegéből adódóan - nem.

2010. szeptember 4., szombat

Szezámmagos mézes szelet (vegán)

Egy szezámmagimádó barátom kedvéért készítettem ezt az egyszerű, töményen szezámmagos csemegét.


Szezámmagos mézes szelet
(vegán recept, mézzel)


Hozzávalók:

Elkészítése:

A kétféle szezámmagból 10-10 dkg-ot összekeverünk, majd fakanállal hozzádolgozunk annyi mézet, hogy mindenütt érje és egy nem túl ragacsos masszává álljon össze (a szükséges mézmennyiség annak sűrűségétől függ). Ízlés szerint aszalt gyümölccsel is kiegészítjük. Két celofánréteg között kb. 1 cm vastag lappá nyújtjuk, majd éles késsel kb. gyufásdoboznyi téglalapokra vágjuk, és a darabokat megforgatjuk egész szezámmagban, hogy ne legyenek ragacsosak kívül.


A receptet Andinál találtam, köszönet érte!


Idő: 20-25 perc
Pénz: kb. 300 Forint
A méz hazai volt, a többi hozzávaló nem.

2010. szeptember 2., csütörtök

Mogyorókrém-változatok (lakto-vega és vegán)

Ezúttal földimogyoróból, nevezetesen mogyorópehelyből készítettem krémet, két változatban is. Mindkettő igen ízletes, bár kétségtelenül más, mint a bolti: sokkal több benne a mogyoró, és darabosabb is. Az egyiknek vaj, a másiknak pedig csoki adja a szilárdságát, de szobahőmérsékleten jól kenhető mindkettő. Én most palacsintatölteléknek használtam, de természetesen kenyérre vagy péksüteményre kenve, kekszekbe, vagy akár "csak úgy" is fogyasztható.


Kakaós/karobos mogyorókrém
(lakto-vegetáriánus recept)


Hozzávalók (kb. 1,5 dl lesz belőle):
  • 5 dkg vaj
  • 10 dkg mogyorópehely
  • 2 csapott teáskanál cukormentes holland kakaópor
  • 1 evőkanál méz (illetve ízlés szerint lehet több)

Elkészítése:

A vajat megolvasztjuk egy kis lábasban, majd a tűzről levéve hozzákeverjük a mogyorópelyhet és az átszitált kakaóport, végül mézzel ízesítjük. Hűlni hagyjuk, hogy valamennyire megszilárduljon, illetve ami nem fogy el frissen, azt hűtőben tároljuk. Ha később is kenhető állagra vágyunk, felhasználás előtt idejében vegyük ki a hűtőből.


Megjegyzés:
Én személy szerint nem szeretem a karob ízét, de kakaó helyett ízlés szerint azzal is készíthető. Sőt, a mogyorópehely kapható karobos változatban is, Nutellino néven - így eggyel kevesebb féle hozzávalóból is megoldható.


* * *

Csokoládés mogyorókrém
(vegán recept, mézzel)


Hozzávalók (kb. 2,5 dl lesz belőle):
  • 0,6 dl víz
  • 8 dkg étcsokoládé (50-70 %-os kakaótartalmú)
  • 10 dkg mogyorópehely
  • 1 evőkanál méz (illetve ízlés szerint lehet több)
  • 1 evőkanál hidegen sajtolt lenmagolaj

Elkészítése:

A vizet és az összetört csokoládét egy kis lábasban addig melegítjük, míg a csoki felolvad. Simára keverjük, majd hozzáadjuk a mogyorópelyhet, a mézet és az olajat. Hűlni hagyjuk, hogy valamennyire megszilárduljon, illetve ami nem fogy el frissen, azt hűtőben tároljuk. Ha később is kenhető állagra vágyunk, felhasználás előtt idejében vegyük ki a hűtőből.


Idő: 5 perc összeállítani + valamennyi hűlés kell neki
Pénz: a kakaósból kb. 250 Ft a fenti adag (170 Ft/dl), a csokisból pedig kb. 500 Ft (200 Ft/dl)
Ennél sajnos nem igazán lehet jeleskedni a hazai alapanyagok használatában, bár ami lehetett (vaj, méz), az természetesen az volt.


Korábban bokormogyoróból is csináltam már "házi Nutellát" így, illetve ugyanezt a masszát kicsit szilárdabbra készítve szaloncukor is lett belőle tavaly. Akkor az lakto-vega volt, most megvan egy lehetséges vegán változat alapja is.

2010. szeptember 1., szerda

Fasírttal töltött paprika sütőben (vegán)

Az Ákos fasírtpor maradéka ebben az egyszerű, gyors, de igen ízletes és kiadós ebédben végezte. Már a múltkor említettem, hogy sütőben megsütve is ki akarom próbálni, és zöldségtöltelékként is látok benne fantáziát. Végül amolyan "két legyet egy csapásra" megoldás született: kis méretű t.v. paprikákba töltöttem, ami ízben is nagyon illett hozzá, meg praktikus is volt annyiban, hogy a paprikának nincsen kivájt belseje, ami egyébként ehető, tehát illene beépíteni a töltelékbe. A fasírtpor kiválóan vizsgázott így is, sőt, nekem személy szerint jobban ízlett ebben a kevésbé olajos formában. Köretnek krumplit sütöttem hozzá, szintén erősen csökkentett olajtartalommal. Azért esett erre a választásom, mert jól melléfért a tepsire, így minimális plusz befektetést jelentett az elkészítése.


Fasírttal töltött paprika sütőben
(vegán recept)


Hozzávalók (3 adaghoz):

A töltelékhez:
Amibe mindez kerül:
  • 6 kis méretű tölteni való paprika
A körethez:
  • 9 kis-közepes krumpli
  • 1 evőkanál olaj
  • kevés só

Elkészítése:
  1. A fasírtport összekeverjük a vízzel és az olajjal. Ezúttal az előírás szerintinél valamivel kevesebb vizet használunk, a cél egy lágy, de semmiképp sem folyós massza. Félretesszük, amíg előkészítjük a zöldségeket.
  2. Vékonyan kiolajozunk egy nagy tepsit.
  3. A krumplit alaposan megmossuk vagy meghámozzuk, és kis hasábokra vágjuk. (Ha szép, vékony a héja, elég csak megmosni - mindenestül ehető lesz és kellemes plusz ízt ad neki a rajtahagyott héj.) A tepsire szórjuk, kézzel összeforgatjuk az olajjal és a sóval, majd vékony rétegben elterítjük a tepsi egyik felén.
  4. A paprikákat hosszában kettévágjuk, és óvatosan eltávolítjuk a csumájukat. Kiskanállal beléjük rakjuk a tölteléket, majd a tepsi másik felére rendezzük őket.
  5. Betesszük az egészet a sütőbe, és 200 fokra kapcsolva 20-25 percig sütjük (előmelegítés nélkül), majd még 5 percig az elzárt, forró sütőben hagyjuk.

Idő: kb. 45 perc elteltével lehet enni, de csak 15 percnyi munka van vele az elején
Pénz: kb. 300 Forint a fenti mennyiség
Hazai alapanyagokból.

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails