Birsalmás-diós darázsfészek
(lakto-vegetáriánus recept)
Hozzávalók (10 adag desszertnek vagy 5 adag főételnek):
A tésztához:
- 2 dl langyos tej
- 1 teáskanál barnacukor
- 2 dkg friss élesztő (vagy egy 7 g-os csomag szárított)
- 50 dkg teljes kiőrlésű tönkölyliszt
- 5 dkg puha vaj
- 1 teáskanál só
- 2 evőkanál barnacukor
- még kb. 1 dl tej
- 4 dl birsalmalekvár
- 10 dkg darált dió
- (tetszés szerinti édesítő ízlés szerint - nyugodtan elmaradhat, ha a lekvár elég édes)
- 1 marék mazsola
- (őrölt fahéj vagy mézeskalácsfűszer, ha fokozni akarjuk az illatot)
- 2 evőkanál méz
- 2 evőkanál víz
Elkészítése:
- Meglangyosítjuk a tejet a cukorral, belemorzsoljuk az élesztőt, és félretesszük.
- Közben egy nagy tálba szitáljuk a lisztet, majd hozzátesszük a vajat, a sót és a cukrot. Mélyedést csinálunk a közepébe, hozzáöntjük a felfuttatott élesztőt, majd kézzel összedolgozzuk. Szükség szerint további tejet adunk még hozzá, hogy egy lágy, de nem ragacsos tésztagombóc legyen belőle.
- Letakarva, langyos helyen a duplájára kelesztjük (kb. 1 óra).
- Közben elkészítjük a tölteléket: ehhez egyszerűen összekeverjük a felsorolt hozzávalókat. A cél egy jól kenhető, de semmiképp sem folyós massza; a lekvár sűrűségétől függ, hogy pontosan milyen arányban kell hozzá a dió. Ha a lekvártól nem elég édes, akkor ízlés szerint édesítsük is, például barnacukorral.
- A megkelt tésztát enyhén lisztezett munkalapon téglalap alakúra nyújtjuk, majd eloszlatjuk rajta a tölteléket úgy, hogy a két hosszanti oldal mentén egy-egy keskeny sáv üresen maradjon. Az egyik ilyentől indulva feltekerjük, és 20 csigára vágjuk (először félbe, majd még félbe, majd a kapott negyedeket öt-öt részre, így viszonylag egyformák lesznek).
- Vékonyan kikenünk egy közepes tepsit vagy cseréptálat (én az Európa-tál alacsonyabb falú részét használtam, ez 23*30 cm-es), és 5*4-es elrendezésben belerakosgatjuk a lefektetett csigákat (a rúd két végéről a kisebbeket két átellenes sarokba téve). Így is kelni hagyjuk még kb. 30 percig, majd 180 fokon 30-40 perc alatt megsütjük, előmelegítés nélkül.
- Egy kávéscsészében összekeverjük a mézet és a vizet, majd amikor már majdnem kész a sütemény (láthatóan kezd pirulni a teteje), akkor egy tollkenő segítségével megkenjük ezzel a keverékkel, és visszatesszük még egy kicsit a sütőbe, hogy szépen megpiruljon.
- Langyosan tálaljuk, csigákra szedve. De ha netán marad belőle, az a bőséges tölteléknek köszönhetően másnap sem száraz.
Tippek:
- A tészta dagasztását és kelesztését a kenyérsütő gépre is rábízhatjuk: egyszerűen rakjuk a hozzávalókat az üstbe a megfelelő sorrendben, majd indítsuk el a Dagasztás programot. A tészta összedolgozása közben időnként nézzünk rá, és szükség esetén további tej, illetve liszt hozzáadásával igazítsuk be az állagát.
- Kerek formában (megfelelő alapterületű és mélységű tűzálló tálban vagy csatos tortaformában) sütve, "virág" elrendezésben is mutatós. Ennél először a szélét rakjuk körbe a tekercs közepéből vágott nagy csigákkal, majd még egy kisebb kört; a közepébe pedig szépen be lehet építeni a végekről a kisebb csigákat (12 + 6 + 2 db). Így remekül illik akár a húsvéti asztalra is.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése