2012. augusztus 31., péntek

Szezámmagos sült padlizsán (vegán)

Az utóbbi időben több helyen is láttam különféle "reform" magokat - például kölest, hajdinát, tönkölybúzát stb. - a gyorsrizshez hasonló főzőtasakos kivitelben. Praktikusnak kétségtelenül praktikus, ám gyors fejszámolással hamar megállapítottam, hogy a legtöbb esetben igen borsos ára van a kényelemnek. Hiszen főzőtasak nélkül, egyszerűen csak vízben is megfő akármelyik ugyanúgy, a mérés meg a szűrés a plusz teendő.

Amikor viszont kétszer átszámolva meg a polcra kiírt kilónkénti egységár szerint is korrektnek találtam az ajánlatot, vettem egy doboz kölest kipróbálásra. Azzal persze tisztában voltam, hogy a sós vízben főtt natúr köles önmagában nem lesz valami nagy ízélmény, na de a dobozon szereplő receptajánlatok szerint nem is arra szánta a gyártó sem. Ezúttal fűszeres, szószos zöldségek körete lett, és nem bántam meg, hogy kipróbáltam.


Hozzávalók 2 személyre
  • 4 kis padlizsán (az enyém nem a megszokott duci, hanem hosszú, karcsú fajta volt)
  • 1 evőkanál szezámsó
  • kb. 2 evőkanál olaj
  • 4-5 paradicsom
  • 2 paprika
  • 20-25 friss bazsalikomlevél
  • 12,5 dkg köles (főzőtasakosból 1 csomag, ömlesztettből 1/2 bögre)
  • 1 evőkanál szezámsó

Hosszában félbevágjuk a padlizsánt, majd éles késsel óvatosan bevagdossuk a húsát, ügyelve, hogy a héja ép maradjon. Szilikon sütőlappal bélelt tepsibe fektetjük a vágott oldallal lefelé. 200 fokon 20-25 percig sütjük (nem szükséges előmelegíteni a sütőt). Annyi olajat adunk a szezámsóhoz, hogy folyós, könnyen kenhető keverék legyen. Megfordítjuk a padlizsándarabokat, megkenjük a tetejüket a szezámsós olajjal, és pár percre visszatesszük a sütőbe.

Megfőzzük a kölest a dobozán található útmutatás szerint, illetve az ömlesztettet háromszoros térfogatú vízben, pici sóval.

Meghámozzuk és felcikkezzük a paradicsomot, majd kis lábosban addig főzzük, míg legnagyobb része szósszá esik szét. Ekkor hozzáadjuk az apróra vágott paprikát, és addig főzzük, míg az puhulni kezd, de még roppanós. Ízesítjük az összevágott bazsalikommal és csipet sóval.

Tálaláskor tányérra terítjük a kölest, megszórjuk szezámsóval, rátesszük a padlizsánt, és meglocsoljuk a lecsós szósszal.

Tipp: nyugodtan süthetünk több padlizsánt (amennyi ráfér a tepsire, természetesen arányosan több szezámsós olaj kell a kenéshez); a maradék kihűlve is nagyszerű, például kenyér mellé kikanalazva a héjából.
 

2012. augusztus 8., szerda

Töltött csillagtök mediterrán hangulatban (vegán)

Az idei első csillagtök olyan takaros volt, hogy sajnáltam volna fölaprítani, így inkább megtöltöttem. Jót tett neki a sok zöld fűszer és az ízletes belevalók, ráadásul a köretnek szánt rizs is szép pergősre párolódott alatta.


Hozzávalók 2-3 személyre

  • 1 bögre (2,5 dl) barna rizs
  • 1,5 bögre víz
  • 1 kávéskanál só
  • 1 közepes csillagtök (patiszon)
  • 1 paprika
  • 1 paradicsom
  • 1 kis fej vöröshagyma
  • 1 marék olívabogyó
  • csipet só
  • 1-2 teáskanál olaszos fűszerkeverék (szárított szurokfű, borsikafű, bazsalikom, rozmaring)
  • 2 evőkanál olívaolaj

Közepes méretű, műanyag részeket nem tartalmazó (!) lábasba szórtam a rizst, ráöntöttem a vizet, sóztam. Meghámoztam a csillagtököt, teáskanállal eltávolítottam a magjait, éles késsel levágtam a tetejét, aztán  húsának vastagabb részeiből is kifaragtam valamennyit óvatosan. Ehhez hozzátettem az apróra vágott paprikát, paradicsomot, hagymát és olajbogyót, összekevertem a fűszerekkel, és beleraktam a tökbe (a sózásnál nem feledtem, hogy az olívabogyó is sós). Megcsorgattam olívaolajjal, majd rátettem a tök tetejét, és az egészet beleállítottam a lábasba a rizsre. Megkentem olajjal, és megszórtam a fűszerkeverékkel. Lefedtem, és hideg sütőben indítva 200 fokon 1 órát sütöttem, plusz utána az elzárt sütőben hagytam még 10-15 percig. A töltött csillagtököt kettévágva, a rizzsel körítve és friss bazsalikommal díszítve tálaltam.


2012. augusztus 7., kedd

Cukkinis és zöldbabos szósz vagy szendvicskrém (vegán)


A Reformházban tett legutóbbi látogatásomkor teljesen lenyűgözött a vega zöldségpástétomok és szószok választéka. Összetételüket elolvasva azonban hamar eldöntöttem, hogy nem onnan fogom feltölteni a kamrát télire. No nem azért, mert bármi kivetnivalót találtam volna bennük, hanem mert megállapítottam, hogy inkább tizedannyi pénz és némi szabadidő befektetésével lesznek nekünk ilyesmijeink.

A piaci jószerence úgy hozta, hogy pár nappal később már a tettek mezejére léptünk az idei első befőzős hétvége keretében. Volt ugyanis minden a kencék királyához, a zakuszkához, bőven is. Így hát szombaton  - amolyan "bemelegítésképpen" - ebből főztünk egy menetet, vasárnap pedig az ismétlésen túl még kétféle szószt is készítettünk: cukkiniset és zöldbabosat. Utóbbi felvonás jelentett némi logisztikai kihívást, kezdve már a piacon, hogy mindenből vegyünk eleget, de semmiből se vásároljuk túl magunkat, aztán folytatódott itthon a megfelelő méretű és típusú edények optimálisnál kisebb száma meg a konyha szerény mérete miatt, de azért sikerült valahogy megoldani a felmerülő problémákat, és estére már a száraz dunsztban pihent minden, amit eltevésre szántunk. Lelkesedés és további üresüveg-készlet még van, úgyhogy hamarosan folytatjuk.

Bepillantás a száraz dunsztba: arany fedő - zakuszka, fehér fedő - cukkinis szósz, magas üvegek oldalt - zöldbabos szósz

Hozzávalók (6-8 db 4 dl-es üveghez - a babos valamivel jobban fizet)
  • 1 dl olaj
  • 3/4 kg vöröshagyma
  • 1,5 kg (vastag húsú) paprika
  • 2 kg paradicsom (lehetőleg Lucullus vagy valami hasonló rostos fajta)
  • 2 kg cukkini / 1 kg zöldbab
  • 25 nagy bazsalikomlevél
  • 4 teáskanál őrölt paprika
  • 2-3 teáskanál só

Megtisztítjuk a hagymát, ledaraboljuk a csutkájáról a paprikát, meghámozzuk és magtalanítjuk a cukkinit, forró vízbe mártás után lehúzzuk a paradicsom héját és kivágjuk a száránál található kis zöld részt. Húsdarálón áthajtjuk az előkészített zöldségfékléket, külön-külön tálba gyűjtve a darálékot. A babos változathoz a végek eltávolítása után 1 cm-es darabkákra aprítjuk a zöldbabot (legegyszerűbben úgy, hogy marokra összefogjuk és deszkán elszeleteljük - méteres babból különösen könnyen megy).

5-6 literes, vastag aljú fazékba öntjük az olajat, és időnként megkeverve puhára pároljuk rajta a hagymát. Amikor zsírjára sült, hozzáadjuk a többi előkészített zöldségfélét, fölforraljuk, majd kis lángon, időnként megkeverve sűrűre főzzük. Közben ízesítjük az összevágott bazsalikommal, a paprikával és a sóval. Akkor van kész, amikor legalább 5 percnyi csendes rotyogtatás után megkeverve már nem érezzük, hogy le volt ülepedve a sűreje, hanem ekkor is egyenletesen sűrű az egész. Ezen állapot eléréséhez szükséges idő a felhasznált alapanyagok víztartalmától függően 1-2 óra. (Ha darálás után áll alattuk a lé, abból érdemes valamennyit leönteni és például üdítőitalként elfogyasztani, de ne vigyük túlzásba, mert ha túl száraz, akkor meg nem fő rendesen, különösen a babos.)

Közben elmosogatjuk az üvegeket, nagy tepsire állítva berakjuk a sütőbe, és 120 fokra kapcsolva 20-30 percig melegítjük, majd bent hagyjuk hűlni. A fedőket vízben kifőzzük (forrás után még néhány perc, plusz utána abban hagyjuk hűlni).

Forrón üvegekbe kanalazzuk a kész szószt, lezárjuk, pár percre fejreállítjuk, majd takarókba bugyolálva (száraz dunsztban) hagyjuk kihűlni.

A polcra rakás előtt ellenőrizzük, hogy behúzódott rajuk a fedő (homorú a közepe, illetve nem lehet benyomni): ez tanúskodik a légmentes zárásról, így - annak ellenére, hogy nem tettünk bele tartósítószert - nem fog megromlani a tartalma. Felbontás után hűtőben tároljuk és 3-4 napon belül fogyasszuk el (ha netán valamelyiknek nem zár jól a fedele, az szintén felbontottnak tekintendő és most frissen még gond nélkül felhasználható).

Én 4 dl-es üvegekbe szokam rakni efféléket, mert ez pont elegendő mennyiség 2 adag tésztára. Ezek a mostani fajta szószok kicsit a zakuszkára is emlékeztetnek, úgyhogy az alap felhasználási módon túl pizzafeltétnek vagy kenyérre kenve is el bírom képzelni őket.

2012. augusztus 4., szombat

Két laktovega lakomái - Heti menü 2012. 07. 28. - 08. 03.

A hétindító, szombati piacozás eredménye (dorozsmai kis piac):
4 l tej (680 Ft)
füstölt, köménymagos házi sajt (840 Ft - 1600 Ft/kg)
10 cső kukorica (500 Ft)
1,5 kg méteres zöldbab (300 Ft)
2,5 kg padlizsán (500 Ft)
3,5 kg paradicsom (350 Ft)
1,2 kg paprika (150 Ft)
2 kg sárga paradicsom (200 Ft)
1 csomó répa (50 Ft)
1 csomó petrezselyemgyökér zölddel (60 Ft)
1/2 l fejtett bab (400 Ft)
3 sárgadinnye (közel 4 kg) (315 Ft)
Mindösszesen: 4345 Ft

A zöldbab és a padlizsán egy része eltevésre lesz (a megmosott, feldarabolt babnak irány a fagyasztó, a padlizsán egy részét pedig megsütve beüvegelem, amolyan padlizsánkrém-alapnak). Jövő hétvégére egy menet zakuszkafőzést is kilátásba helyeztem - addigra talán még olcsóbb lesz az alapanyag, de akár már ennyiért is megérné, és zakuszkából ugye sosem elég.

Itthoni készletből tettem hozzá:
olaj (napraforgó, olíva), vörösbor, vanília kivonat, sörélesztőpehely, só, borókabogyó, olaszos fűszerkeverék, fahéj, pikáns fűszerkeverék, kurkuma, őrölt kömény, babérlevél, mustár, zsemlemorzsa (legyen mondjuk 300 Ft összesen)
a kertből és a Tanyáról: kakukkfű, cukkini, vöröshagyma, fokhagyma, tárkony, koktélparadicsom, őrölt paprika
1/2 csomag gabonakeverék (féláron lőttük múltkor a Sparban) (150 Ft)
1/2 bögre árpagyöngy (40 Ft)
1 dl baracklekvár (házi, saját termésből, évekkel ezelőttről)
8 dl dzsem (házi: füge, eper, csipkebogyó, citruslekvár - évekkel ezelőtti készlet mind)
2 bögre zabpehely (80 Ft)
15 dkg spagetti (40 Ft)
5 dkg tarhonya (20 Ft)
33 dkg rövidcső (130 Ft)
1 kg Graham-liszt (300 Ft)
1 kg finomliszt (120 Ft)
8 dkg élesztő (25 Ft) (pékségben veszünk kimért élesztőt, 317 Ft/kg, ami az előrecsomagolt kocka élesztő árának harmada se)
2 dl habtejszín (130 Ft) (akciósan spájzoltam be még nyár elején)
2 kg krumpli (60 Ft)
15 dkg barna cukor (100 Ft)
Mindösszesen: 1495 Ft

Szombat:
reggeli, tízórai, uzsonna: főtt kukorica
ebéd: nyári babos egytál
vacsora: olajos kenyér, paradicsom / az ebéd maradéka
egyéb: vaníliafagyi

Vasárnap:
reggeli: olajos kenyér, paradicsom / főtt kukorica (előző napi maradék)
ebéd: sült zöldségcsiga árpagyönggyel
uzsonna: palacsinta (cukros-fahéjas / lekváros)
vacsora: cukkinis-sajtos tészta

Hétfő:
reggeli: olajos kenyér, paradicsom, hagyma / zabkása fügedzsemmel
ebéd: bazsalikomos zöldségleves
uzsonna: sárgadinnye
vacsora: cukkinis-krumplis kenyér (recept később, mert még pontosítani kell)

Kedd:
reggeli: cukkinis-krumplis kenyér
ebéd: nyári zöldségleves tárkonnyal
vacsora: paradicsomos-sajtos péksütemény
egyéb: sárgadinnye

Szerda:
reggeli: sárgadinnye / zabkása eperdzsemmel
ebéd: nyári rakottas pataki tálban
vacsora: olajos kenyér, paradicsom / déli maradék

Csütörtök:
reggeli: ? / zabkása citruslekvárral
ebéd: héjában sült krumpli (+ megsült mellette a padlizsán is, amiből pástétom lett másnap) (egyéb elfoglaltságom miatt Istié volt a konyha)
vacsora: maradékok
egyéb: csipkebogyófagyi (házi hecsedli lekvárból)

Péntek:
reggeli: sárgadinnye / zabkása áfonyadzsemmel
ebéd: sajtos makaróni (nem ez volt az előzetes terv, csak a szokásosnál kevesebb tej fogyott a héten, és kellett valami, ami nagyobb mennyiséget elnyel + szívesen meg is ennénk) (ugyanez, csak penne helyett rövidcsővel, a zöldségek nélkül, torma helyett mustárral, plusz némi zsemlemorzsával a tetején)
vacsora: kenyér, padlizsánkrém, paradicsom

Minden nap bőséges mennyiségű csapvizet ittunk (20 fillér / liter).

A bevásárolt zöldség-gyümölcs igencsak bőséges kínálatnak bizonyult, úgyhogy amikor láttam, hogy sok lesz, érelemszerűen raktam el belőle szűkösebb időkre is. Így került a fagyasztóba 1 kg megtisztított zöldbab és a sült padlizsán nagy része is. A paradicsomból és a paprikából maradt szombatra egy lecsónak való mennyiség, valamint a sárgadinnyéből van még meg az egyik a hűtőben, mert illata ellenére is ritka gyenge minőség (kemény és ízetlen a húsa). A sajtból is megvan még egy tízdekányi darab (valami tésztaétel tetejére épp jó lesz). (Ezek ára összesen kb. 200 + 300 + 200 + 100 + 160 = 960 Ft - ezt most adtuk érte, de csak később kerül felhasználásra, akkor már majd itthoni készletből. Azt pedig szigorúan tartom, hogy ételt nem dobunk ki, így ez nem termeli a veszteséget.)
Összesen 4345 + 1495 - 960 = 4880 Ft-ot költöttünk ennivalóra a héten, amiből a fenti menü volt kettőnknek, igen bőséges adagokkal. Lehet, hogy tudományosan nem elég jó, de nem tűnt se unalmasnak, se szegényesnek - sőt, kifejezetten jókat ettünk egész héten.

Ma csak csökkentett bevásárlás volt aktuális fogyasztásra, helyette a zakuszka-hozzávalókkal pakoltunk fel, hazaérve pedig neki is láttunk a feldolgozásnak (már a száraz dunsztban pihen a 11 üveg, közel 6 liter ízletes kenyérrevaló). Holnap újabb kör, tésztára való zöldséges szósz alapanyagokért (vagy ami sikerül, de ez a cél lebeg a szemem előtt).

Menütervezésről elméletben itt írtam.
 

2012. augusztus 3., péntek

Paradicsomos-sajtos péksütemény (laktovegetáriánus)

Nagy sikere volt nálunk ennek az igazán nyárias péksüteménynek.


Hozzávalók 9 darabhoz
  • 25 dkg Graham-liszt
  • 25 dkg finomliszt
  • kb. 3,5-4 dl zsíros tej
  • 2 csapott teáskanál só
  • 1 kávéskanál (barna) cukor
  • 2 dkg friss élesztő
  • 2 evőkanál mustár
  • 15 dkg sajt (füstölt házi sajtot használtam)
  • 30 koktélparadicsom
Kenyérsütőgép üstjébe raktam az első hat hozzávalót, és elindítottam a Dagasztás programot. Úgy adagoltam a langyos tejet, hogy puha, de nem ragacsos tésztagombóccá álljon össze. (Természetesen kézzel is lehetett volna gyúrni, én ezt most kihagytam.) Megvártam, míg a duplájára kelt (kb. 1 óra). Kézzel lazán átgyúrtam, majd kb. 30 x 40 cm-es téglapappá nyújtottam. Megkentem a mustárral, ráreszeltem a sajt 2/3-át, és a hosszabbik oldalával párhuzamosan középre hajtottam az alsó, majd a fölső harmadát. Letakarva kelni hagytam kb. fél óráig. 9 darabba vágtam, és ezeket szilikon sütőlappal bélelt tepsire fektettem úgy, hogy az aljukon összeigazítottam a tésztát; ettől a tetejük szépen kinyílt. Elosztottam rajtuk a félbevágott koktélparadicsomot, majd a maradék reszelt sajtot. Hideg sütőben indítva 180 fokon 40 perc alatt szép pirosra sütöttem őket; amikor a tetejük már színesedett, de az aljuk még nagyon sületlen volt, letakartam alufóliával.

Ötlet: GoodFood 2012. augusztus (Paradicsomos-cheddar sajtos szendvics)

2012. augusztus 1., szerda

Nyári zöldségleves tárkonnyal (vegán)

Ha nem forrón esszük, akkor igazán frissítő tud lenni ez a savanykás leves, melybe jól beleaprítottam mindenféle kóbor maradék zöldséget a hűtőből.


Hozzávalók 2-3 személyre
  • 1 evőkanál olaj
  • 2 sárgarépa
  • 1 petrezselyemgyökér
  • 2 marék zöldbab
  • 4-5 (tojásnyi méretű) krumpli
  • 1 l víz
  • 1 babérlevél
  • 1 kávéskanál őrölt kömény
  • 1 kávéskanál kurkuma
  • 2 marék tojásmentes (kézi) tarhonya
  • 1 paprika
  • 1 arasznyi tárkonyág levelei
  • 2 evőkanál tárkonyecet (vagy fehérborecet)
Megtisztítottam és kisebb falatnyi darabokra vágtam a zöldségféléket. Vastag aljú edényben fölmelegítettem az olajat, enyhén átpirítottam rajta a répát és a gyökeret, majd felöntöttem a vízzel. Beletettem a zöldbabot és a krumplit, ízesítettem a fűszerekkel, és forrás után kis lángon, lefedve főztem. Amikor a zöldség már érezhetően puhult, beleszórtam a tarhonyát, majd amikor már majdnem kész volt, a falatnyi darabokra vágott paprikát és a felaprított tárkonyt is. Végül belekevertem az ecetet.

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails